100. godišnjica rođenja pape Ivana Pavla II.

Veliki papa, sv. Ivan Pavao II., rodio se na današnji dan prije točno 100 godina (18. svibnja 1920.). Rođen je pod imenom Karol Józef Wojtyła, a ime Ivan Pavao odabrao je kada je postao 264. papa u povijesti Katoličke Crkve. Njegov pontifikat je trajao od 16. listopada 1978. do 2. travnja 2005. godine. U svojih 27 godina papinskog djelovanja posjetio je 130 država, a Hrvatsku 3 puta - 1994., 1998. i 2003. godine. Omiljeni je papa u hrvatskom narodu jer je uvijek bio uz Hrvate, a posebno u teškom razdoblju Domovinskog rata. Vatikan, predvođen papom Ivanom Pavlom II., prvi je u svijetu priznao Hrvatsku kao samostalnu državu (13. siječnja 1992.). Prvi je papa koji se Hrvatima obraćao na hrvatskom jeziku. Poštovao je druge vjerske zajednice i bio je prvi papa koji je ušao u džamiju i sinagogu. Promicao je međureligijski dijalog i mir i posebno se zalagao za jedinstvo kršćana.

 

Papa Ivan Pavao II. je svojim apostolskim pismom (bulom) 5. srpnja 1997. utemeljio požešku biskupiju i imenovao msgr. dr. Antuna Škvorčevića prvim biskupom požeške biskupije.

 

Proglašen je blaženim 2011. godine, a svetim 2014. godine. Njegov spomendan se obilježava 22. listopada jer je tog dana održao prvu sv. Misu kao papa.

 

Povodom 100. godišnjice njegova rođenja, Informativna katolička agencija (IKA) objavila je njegove govore, pozdrave i poruke upućene Hrvatima.
https://ika.hkm.hr/govori-pape-ivana-pavla-ii-hrvatima/